Terapia ręki z gliną​

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Od lat najwięcej uwagi poświęcam procesowi manualnego doświadczania przez dzieci. Uważam, że to właśnie poprzez dotyk i manipulowanie przedmiotami najmłodsi najlepiej poznają świat.

Opracowałam własną metodę pracy, jaką jest terapia ręki z gliną. Jest to sposób na wszechstronny rozwój dziecka, zarówno fizyczny, jak i emocjonalny.

Przedstawię Wam kilka pozytywnych czynników pracy z gliną

👉Rozwój małej motoryki. Praca z gliną wymaga precyzyjnych ruchów palców i dłoni. Regularne lepienie z gliny pomaga usprawnić koordynację wzrokowo-ruchową, poprawia motorykę małą oraz wpływa na rozwój mięśni dłoni.

👉Rozwój kreatywności. Glina to materiał, który daje nieograniczone możliwości tworzenia. Dzieci mogą wymyślać własne kształty, przedmioty i rzeźby. Praca z gliną pobudza wyobraźnię i kreatywność.

👉Rozwój emocjonalny. Glina to materiał, który jest przyjemny w dotyku i pozwala dziecku się zrelaksować. Praca z gliną pomaga rozładować napięcie, stres i złość.

👉Wpływ na rozwój poznawczy. Praca z gliną wymaga koncentracji uwagi, planowania i podejmowania decyzji. Te umiejętności są niezbędne do prawidłowego rozwoju poznawczego dziecka.

Palce są połączone z półkulami mózgu. Każda półkula odpowiada za ruchy palców po tej samej stronie ciała. Na przykład, lewa półkula odpowiada za ruchy lewej ręki i palców. Praca z gliną wymaga używania wszystkich palców. Dzięki temu stymulowane są obie półkule mózgu, co korzystnie wpływa na rozwój dziecka.

Wierzę że terapia ręki z gliną to wartościowa metoda pracy z dziećmi. Pomaga ona w ich wszechstronnym rozwoju, zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym.

Dajcie dzieciom szanse doświadczania!